Aktivity doplňující školní vzdělávací program

Logopedická péče

V rámci projektu ESF logopedie do škol byla vyškolena logopedická asistentka, která s podporou tutorky Speciální základní školy Svítání provádí logopedickou nápravu v MŠ. Péče je určena dětem z obou tříd. Po individuální dohodě s rodiči jsou dětem vyhrazeny termíny pro práci s jednotlivci v přítomnosti rodinných příslušníků. Logopedické chvilky jsou zpracovány v písemné podobě a doplňují témata ŠVP. Tyto chvilky jsou prováděny denně při hrách a řízených činnostech. V odpoledních hodinách probíhá nadstandardní aktivita logopedické péče zaměřená na děti v posledním roce docházky. Závažnější poruchy a vady logopedická asistentka směruje do logopedické ambulance. Logopedická depistáž Speciální školy Svítání probíhá vždy na začátku školního roku a rodiče dostávají písemný výstup.

Angličtina

Seznamování dětí s cizím jazykem prolíná činnosti vycházející z tematických částí třídních vzdělávacích programů. Pověřená učitelka s certifikátem dovednosti anglického jazyka seznamuje děti s cizím jazykem v nadstandardní aktivitě angličtina s Rybičkou. Tato aktivita je určena dětem ve věku 5 až 6 let z obou tříd. Naplňování kompetencí a způsob výuky je podrobně rozpracován v plánu doplňujícím ŠVP. Výstupem jsou písně, básně, říkadla a jednoduché fráze. Vše probíhá formou hry.

Tanečky

Tanečky jsou určeny dětem ve věku 4 až 6 let a jsou nabízeny v odpoledních hodinách. Obsahová náplň vychází z folklorních a lidových tanečních her. Děti se učí tance párové, skupinové a tančí i sólově. Cílem je osvojení hudebně-pohybových dovedností, podpora vzájemné úcty, pospolitosti a ohleduplnosti. Výstupem je prezentace na veřejnosti a na akcích města Vysokého Mýta.

Cvičení se zvířátky

Forma cvičení se skládá z vyrovnávacích, posilovacích a uvolňovacích sestav, které dětem nabízíme v obou třídách. Nadstandardní aktivita vychází z metodiky D. Halonkové „Learn gymnastika 1-2.“ Každá lekce obsahuje rozehřívací část, aktivační část cílenou na svalstvo celého těla a část relaxační. Cvičební sestavy jsou provázány příběhy zvířátek a obsahují prvky dramatiky se zvířecí tematikou pro podporu výdrže, odvahy a koncentrace. Zvláštní oddíl je zaměřen na dechová cvičení a relaxaci.

Grafomotorika

Nadstandardní aktivita probíhá v odpoledních hodinách a je určena všem dětem. Každá lekce zahrnuje posílení koordinace oka a ruky, techniky správného držení těla a úchopu psacího náčiní. Dětem jsou poskytována velké formáty papíru a nabízeny netradiční techniky pro rozvoj jemné, ale i hrubé motoriky. Rodičům jsou nabídnuty vstupy do jednotlivých lekcí a konzultace ohledně zdravého vývoje jednotlivých dětí. Denně je rozvíjena jemná a hrubá motorika všech dětí z obou tříd při hrách a řízené činnosti.

Školák Smrček

V tomto projektu podporujeme děti v posledním roce docházky. Předškolní děti ve věku 5 až 7 let se denně setkávají v odpoledních hodinách a připravují se na vstup do ZŠ. Každé dítě pracuje s metodickým časopisem Kuliferda a plní úkoly ve skupině. Individuální práce při nemocnosti dětí je kompenzována rodiči. Rodiče mohou kdykoliv do časopisu nahlédnout a hodnotit pokrok svého dítěte. Součástí projektu je podpora čtenářské gramotnosti a matematických představ.

Veselé pískání

Hra na flétnu je nabízena dětem ve věku 5 až 6 let z obou tříd. Tato nadstandardní aktivita se realizuje v odpoledních hodinách. Každá lekce se skládá z úvodní dechové části, z části seznámení s grafickou podobou noty a délkou tonu dle barevných symbolů. Nácvik probíhá částečně skupinově a formou individuální péče. Pro zapamatování a upevnění je dětem poskytována omalovánka s podobou noty a notovým záznamem písně. V prostorách šatny se nachází zvětšený model flétny s náznakem úchopu a držení tonu. Každé dítě vlastní flétnu. Doporučujeme značku Yamaha. Výstupem jsou malé koncerty pro rodiče a přátele.

Aktivity probíhají v odpoledních hodinách a jsou bezplatné pro všechny děti.

Každý den před odpolední svačinou se děti předškolního věku připravují na vstup do ZŠ plněním úkolů v projektu Včelička, Kuliferda.
Flétnička a Angličtina je určena dětem v posledním roce předškolní docházky.

Třída Rybičky

Pondělí : Program prevence, Flétnička